iç-mimar
18
Nis

Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

 

Evimizin sıcak ve kendine özgü olmasını istesek de zaman zaman bizi bu hedeften uzaklaştıracak hatalar yapabiliyoruz. En sık meydana getirilen hataları ve bu hataların iyi mi önlenebileceğini listeledik.

1. Evinize Uygun Olmayan Mobilyaları Tercih Etmek

Takım olarak aldığınız ama ev dekorasyonunun geri kalanına uyum sağlamayan mobilyalar, estetikten mahrum alanlar yaratmanıza neden olur. Bu hatayı önlemek için, daha uzun ömürlü veya daha çağdaş bir yoldam benimseyin.

2. Her Odayı Ayrı Dekore Etmek

Evinizin her odası için değişik stiller kura çekmek kötü bir düşünce olmayabilir ancak odaların birbirinden tamamen ile farklı görünümler sunması, tutarlı olmayan soğuk bir atmosfer elde edilir. Tüm odalarda birbirini tamamlayan renkler kura çekmek ve tarz olarak aynı çizgide kalmak ev dekorasyonunuzu daha bütünlüklü hale getirecektir.

3. İlk Önce Duvar Rengini Seçmek

En yaygın hatalardan biri, evvela duvar rengini seçmektir. Bu halde ilerlediğinizde renk paletinizi en başından daraltmış olduğunuz için mobilya ve öteki aksesuarlar için fazla seçenek bırakmazsınız. Bunu önlemek içinse öncelikle kullanmak arzu ettiğiniz stile karar kılın, mobilyalarınızı seçin ve duvar rengine daha sonrasında karar verin.

  1. Mekan Boyutlarını Doğru Hesaplayamamak

Mobilya satın alırken odanın hacmini daima doğru bir şekilde hesaplayamayabilirsiniz. Siz de birçok iç mimar gibi dekorasyon kısmında fonksiyonelliği kaybetmek istemiyor ve ev dekorasyonunuzu daha net bir hale getirmek istiyorsanız ilk önce fazlaca dikkatli ve ayrıntılı olarak ölçümleri yapmalısınız. Eviniz minik olsa dahi her vakit esin alabileceğiniz ülkü çözümler ve yaratıcı fikirler vardır.

  1. Duvarlarınızı Boyamadan Önce Test Yapmamak

Hemen hemen her insanın yaptığı en büyük hatalardan bir öteki de duvar boyasını denemeden hazır bir renk kullanmak ve tüm duvarı tek seferde boyamaktır. Bunun gibi durumlar çoğu zaman istemediğimiz bir görüntüyle sonuçlanır.

İlk olarak beğendiğiniz bir rengi seçin ve duvardaki küçük bir noktada tecrübe etmek için en küçük boyutu satın alın. Bolca yer açın, boyayı yapın ve kurumasını bekleyin. Sonuçta aradığınız rengi yakaladığınızda ihtiyacınız olan oranda boya satın alın. Şayet arzu ettiğiniz kararı alamazsanız karışım oranlarını değiştirin ve yine kontrol edin. En mükemmel rengi ya da tonu ancak bu şekilde elde edebilirsiniz.

  1. Beğendiğiniz Rengi Evinizin Her Bölümünde Kullanmak

Hepimizin vazgeçemediği bir rengi var fakat bu bizim evimizin tamamını aynı renk yapmamız gerektiği anlamına gelmemekte. Bu evinizin hangi kısmında olursa olsun pek de sağlıklı bir karar olmayabilir. O nedenle aynı rengi devamlı tekrar etmek yerine minik detaylarla kendisini hatırlatmasına izin verin.

  1. Mobilya Seçimlerinizde Fonksiyonel Davranmamak

Ev dekorasyonunu değişik bir çizgiye çekmek için ilginç ama ergonomik olmayan bir mobilya satın almak herkesin yapabileceği bir hatadır. Satın almadan önce, bu eşya ile neler yapabileceğinizi ve nasıl kullanabileceğinizi birkaç defa düşünmelisiniz.