02
Sep

İç Mimar

İç Mimar

İç mimar, günümüzde rağbet gören bir meslek grubu olmakla birlikte hemen hemen her mekânın tasarlanmasında ve özgün olmasında bilindiği üzere bir iç mimarın desteğinden faydalanmak, çok daha profesyonel sonuçlar alınması konusunda faydalı olmaktadır.

İç mimari genel olarak görsel sanatlar becerisi isteyen bir meslek grubu olmakla birlikte, teknik bilginin hayal gücü ile birleştirilmesi gerekliliği de meslek içerisinde mevcuttur.

Bu durumun yanı sıra, iç mimar olarak bilinen kişilerin hemen hemen her mekân için iç tasarım yapabilmeleri söz konusu olmaktadır. Özellikle yaratıcı, özgün ve kendine has bir ortam oluşturmak isteyenlerin bu kişilerin desteğinden yararlanması şiddetle tavsiye edilmektedir. İç mimarlar, mekâna ve talebe göre tasarımlar oluşturarak mekanları özgünleştirmek konusunda uzman kişiler olarak bilinmektedirler.

Genel Olarak İç Mimari

Bir mekâna girildiğinde, ilk izlenimi bırakan dekorasyon, tasarım ve mekâna ait olarak görülen her şey bir iç mimar eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Profesyonel olarak proje tasarımları ve mekân düzenlemeleri yapılabilmesinin yanı sıra iç mimarların iş kolu içerisinde ev, ofis, villa, ya da yalnızca bir odanın tasarımının yapılması gibi durumlar da bulunmaktadır.

Bu gibi durumlar göz önüne alındığında, iç mimarlar genel olarak haya gücü geniş, rahatlıkla tasarım yapabilen, çalıştıkları alanları müşterilerin talep ve istekleri doğrultusunda, hayal güçlerinin de yardımı ile özgünleştiren kimseler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak her iç mimarın bir tarzı olmakla birlikte, bilindiği üzere her tasarımın her mekâna göre farklı olarak yapılması gerekmektedir.

İş Tanımı ve Amaçları

Farklı ve mekâna özgü tasarımları kişinin hayal gücü ile birleşerek kâğıt üzerinde projeleştirilmesi durumu genel olarak mimariyi kapsamakla birlikte, bu projeyi hayata döken kişiler genellikle mimar olarak tanımlanmaktadır.

Ancak iç mekânlar için özgün tasarımları hayal güçleri yardımı ile üreten ve bunları kâğıda döken kişiler iç mimar olarak tanımlanmaktadır ve genel olarak bu kişiler, her mekânı, kişilerin istek, hayal gücü ya da talepleri doğrultusunda, değiştirmekte ve gerekirse yeniden tasarlamaktadır.

Bu yeniden tasarım aşamasında mekânın yeri, modeli, şekli ya da neleri ne kadar kaldırabileceği durumları da elbette göz önünde bulundurulmaktadır.