İç Mimarlık Ve Proje Aşamaları
24
Ara

İç Mimarlık Ve Proje Aşamaları

İç Mimarlık Ve Proje Aşamaları

İç Mimarlık Ve Proje Aşamaları ve Projesi, inşaat oluşum sürecinden itibaren planlanması gereken önemli bir konudur. Bir projenin, meydana gelmesindeki en önemli etken yapının kullanım amacıdır. Bu yüzden bir yapının tasarımı içten başlar. İç mekân tasarım projelerinin oluşturulma hedefi, gerçek sonucu görmek ve bu süreçte yapılacak çalışmayı tasarlamaktır. Proje tasarımına başlamadan önce müşterilerin iç ve dış mekân tasarımındaki taleplerini, malzeme ve renk gibi dekorasyon içeriğini belirleyen tüm faktörlerdeki tercihlerin belirlenmesi ve tadilat edilmesi gereken alanların fark edilmesi projelerin verimli ilerlemesini sağlar.

Müşterilerin hayallerindeki yaşam alanlarını tarif etmeleri zor olmaktadır. Bu gibi durumlarda farklı tarzlarda iç mekân tasarımları müşteriler ile paylaşılarak tasarım içeriğine karar vermesi kolaylaştırılır. Müşteriden Gerekli bilgiler alındıktan sonra alan ziyaret edilerek, ölçüler alınarak iç mekân bir bütün olarak incelenir. Tüketiciye farklı planlama alternatifleri sunularak müşteriler seçim şansı tanınır. İç mekân planlaması konusunda bir karara vardıktan sonra ise ön proje aşamasına geçilmektedir. Proje görselleştirme aşaması, mekânın istenen kriterlere uygun ve eşyalarla bitmiş halinin 3 boyutlu olarak Tüketiciye sunulduğu aşamadır. Ön Proje sonucunda proje yeniden düzenlenerek tüketiciye sunulur.

İç Mimarlık Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli

Evinizde veya ofisinizde yapılacak olan değişikliklerde kullanılacak iç mimarlık tasarım uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konular; İlk olarak tasarım projesi için anlaşılan tasarımcı ihtiyaçlarınızı doğru şekilde tespit edebilmelidir. Konutta yaşayacak olan tüketicinin yaşam biçimine ve ihtiyaçlarına göre görselleştirilmelidir. Mimari tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise küçük detaylardır. En ufak dokunuş bile ortamı değiştirmek için yeterli olacaktır.

İç Mimarlık Tasarım Örnekleri

İç Mimarlık proje ve Mekân dekorasyonu teknoloji ile birlikte farklı tasarımlar oluşturulan ürünler yaşamın içinde yer almaya başladı. Yeni dekorasyon fikirleri estetik yönü ile birlikte kullanışlı olması açısından da sık tercih edilmektedir.
*Modern Sade Görünüm
Tasarım tercihlerinde karmaşık ve yorucu dekorasyon öğeleri yerine daha sade dekor ürünleri tercih edilmektedir.
*Konforlu ve Doğallık Hissi

Alışılmışın yerine doğal malzeme ve formların yer aldığı dekorasyon fikirleri daha çok ön plandadır.
*Zarif ve Sıra dışı Tasarımların Mekânla Uyumu
Zarif ve sıra dışı tasarımlar uygulandığı ortamı zarif bir görünüme kavuşturarak birçok alana uyum sağlamaktadır.