02
Sep

İç Mimarlık

İç Mimarlık

İç mimarlık genel olarak rağbet gören bir meslek kolu olmakla birlikte, iç mimar olarak adlandırılan . kişilerin icra ettiği meslek kolunu kapsamaktadır.

Bu meslek kolu kapsamında kişiler mekanların, evlerin, ya da yalnızca odaların dahi olsa şeklini değiştirmek ve talepler, istekler ve hayal gücü . doğrultusunda yeniden yapılandırmak amacı ile .çalışmaktadırlar.

Bu durumlar göz önüne alındığında iç mimari bir bakıma kendine özgü bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu mesleği icra eden kişiler sayesinde hemen hemen her mekânın . kendine has .bir havaya sahip olması mümkün olmaktadır.

İç mimari sayesinde pek çok yapının ve binanın iç kısımları kolaylıkla özgün hale getirilebilmekle birlikte, havası ve ortamı kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

Genel Olarak İç Mimari

Bilindiği üzere mimarlık adı altında tanımlanan mesleğin pek çok alt kolu olmakla birlikte, bu kollardan bir tanesi ve günümüzde, özellikle iç dekorasyonlar konusunda en çok rağbet .göreni olarak bilinen iç mimarlık, hemen hemen her . mekânın, evin, binanın, villanın hatta ofisin . içyapısının kolaylıkla değiştirilip özgünleştirilmesini sağlamaktadır.

Bu özgünleştirme aşaması, iç mimarlık mesleğini icra eden iç mimarların kişilerin hayal gücü, talep, istek ve arzuları ile kendi hayal güçlerini birleştirerek, projeye dökmesi ve akabinde uygulaması ile gerçekleşmektedir.

Kişilerin kendilerine ait olan yerler için kendi hayal güçlerini ve tasarımları iç mimarlık mesleğini icra eden kişiler sayesinde gerçekleştirebilmesi ve uygulaması durumu günümüzde çok sık tercih edilen bir dekorasyon . yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç Mimarlık Meslek Kapsamı

İnşası tamamlanan her ev, cife, sinema ya da aklınıza gelebilecek olan her türlü iç mekânın tasarımının yapılabilmesi için iç mimarlık konusunda tecrübesi olan bir kişiden fikir alınabileceği gibi, direkt olarak iç mimarlardan da yardım alınabilmektedir.

Tecrübeli, işinin ehli ve profesyonel iç mimarlar ile dekorasyon .konusunda birlikte çalışmak, her zaman hizmet talep eden müşteriler için en profesyonel sonucun . alınmasını sağlamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, iç mimarlık, mimari açıdan farklılıklar göstermektedir. Mimari ile arasındaki en bariz ve . basit fark olarak, mimarinin iç cephe dekorasyonu ile pek işi olmaması durumu .gösterilebilir