02
Sep

Mimar

Mimar

Mimar genel olarak içerisinde yaşadığımız her binayı, gittiğimiz her kafeyi ya da .aklınıza gelebilecek her yapıyı tasarlayan ve akabinde yapım sürecinde de olaya dahil olan bir kişinin iş tanımı olmakla birlikte, bu işi icra eden meslek erbabını. tanımlamak amacı ile de kullanılan bir sözcüktür.

Mimarlar genel olarak yapıların dış tasarımları ile ilgilenmekte ve olabilitesi .en yüksek şekilde bu yapıları öncelikle projeleştirip ardından, yapıya dökülmesini sağlamaktadırlar.

Bu durum göz önüne alındığında, masallardan çıkmış gibi görünen pek çok yapının aslında hayal gücü yüksek bir mimarın eseri olduğu rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Genel olarak yapıların hem sağlam olması hem de güzel ve sıra dışı görünmesi durumu çoğu zaman mimarların eseridir.

Genel Olarak Mimar ve Mimarlık

Çok uzun zamandan bu yana süre gelen mimar mesleği, ilk çağlardan bu yana pek çok yapının inşasında kendini göstermiş olmakla birlikte günümüzde de halen rağbet gören bir. meslek kolu olarak farklı tasarımları ve sıra dışı binaların üretilmesi ve şehirler içerisinde kendilerini belli etmesi konusunda ortaya çıkmaktadır.

Bu durumun yanı sıra, pek çok mimarın, diğer herkesten ve her yapıdan farklı tasarımlar yapmayı. istedikleri için çok farklı proje fikirleri ürettikleri bilinmektedir. Üretilen her yeni ve farklı proje fikri, birbirinin aynı .olan binaların arasından mimarın eserinin sıyrılması konusunda bu kişilere yardımcı olmaktadır.

İlk çağlardan Osmanlı dönemine, Osmanlı döneminden günümüze ve günümüzden geleceğe kadar sürekli olarak gelişen ve kendini yenileyen bir meslek kolu olarak hayatımızda olmaya devam edecektir.

Mimari Yapılar ve Projeler

Mimar çoğu zaman düz ve tek tip binaların sağlam bir şekilde yapılmasından sorumlu olan kişi gibi düşünülse de aslen bu binaların hem sağlam hem de göz zevkine hitap. eder şekilde yapılması konusunda en. önemli göreve sahip olan kişi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basit bir evden kocaman bir gökdelene ya da bir siteye kadar hemen hemen her yapının eşsiz ve farklı olması ve dış görüntüsü ile her bakanı ilk anda etkilemesi konusunda kesinlikle mimarların iş becerisi ve hayal .gücü etkili olmaktadır.