restorant
21
Şub

RESTORAN İÇ DİZAYN

TAM İÇ MİMARLIK

RESTORAN İÇ DİZAYN

Restoran iç dizayn tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinecek olursak; bu hususlar sayesinde hem müşterilerinizin dikkatini çekecek hem de daha çok müşteri kazanacaksınız.

Restoranınız için mükemmel bir yer buldunuz, Artık ayağı kalkıp ve ellerinizi sıvayıp, müşterilerinizin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam, işletmenizi kurmak ve dizayn çalışmalarına başlama vakti.

Restoranda en iyi yemekleri sunsanız bile, restoranınızın iç dizaynı misafirlerin yemek deneyimini güzelleştirmiyorsa, restoranınızın gelirini düşürmeye veya mekanınızı müşterilerin arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etme ihtimallerini düşürmeye sebep olur. Buna ek olarak, aşağıda bahsettiğimiz gibi, önemli hususlar işin artmasına katkıda bulunacaktır. Yani size gelen bir misafirin hoşnut kalması, sizi arkadaşına tavsiye ederek restoranınızın daha dolu daha sıcak bir hale gelmesini sağlayacaktır. Bir restoran tasarımı için adım adım bir kılavuz oluşturmak imkânsız olurdu. Sonuçta, her restoranın kendine özgü bir duruşu ve içeriği vardır ve buna ek olarak, dikkate alınması gereken birçok faktör daha vardır.

Ancak, aşağıdaki önemli içeriği okuyarak mekanınızı sıcak, samimi ve şık bir ortam yaratabilirsiniz.

RENK

Psikologlar, rengin beyinlerimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu uzun zamandır biliniyor. Rengin bireyi ikna etme ile olan ilişkisi oldukça ilginç bir konu. Aynı zamanda pazarlamanın tartışmalı bir yönüdür. Renkler beynimize farklı bir duygu katar. Vücudumuz üzerinde de bile bir etkisi var. Kısacası renk, üstümüzde psikolojik durumlara neden olur. Genelde bunun farkında bile değilizdir. Yiyecek ve içecek alanında, kırmızı efsane bir renktir. Dışardaki restoranlara ve büyük markalara bakın mesela. Logolarını, dekorlarını ve üniformalarını fark ettiniz mi hiç? Kırmızı baskın renktir. Kırmızıların iştahımızı körüklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Öte yandan mavi, metabolizmayı yavaşlatır. Harika bir konseptiniz, tarzınız ve restoranınızın doğru bir şekilde hedeflenmiş olmasına rağmen, kuruluşunuz için doğru renkleri seçmenin ve konuklarınızın üstündeki psikolojik etkinin önemini unutmamalısınız.

DEKOR

Restoranınızı istediğiniz gibi dekore etmek ve tasarlamak konusunda özgür olmanıza rağmen, tarzınızın modern cam, çelik ve soğuk renklere, daha sert formlara ve yoğun aydınlatmaya ne kadar çok eğilimli olup olmadığını güzel düşünmelisiniz; çünkü misafirlerinize soğuk ve itici gelebilir.

AYDINLATMA

Aydınlatma, düşünülenden çok daha önemli bir husustur. Restoran gibi halka açık bir yerlerde bulunduğunda, daha da beğeni kazanır. Doğru aydınlatma mobilyaları daha güzel gösterir, hataları gizleyebilir ve müşterinin genel yemek deneyimini daha da zenginleştirebilir. Parlak çekici aydınlatma, sıcak bir karşılama görünümü ile yoldan geçenleri bile mest edebilirsiniz. Ana mekânı geçtikten sonra iç aydınlatma, zihinlerini ve midelerini motive etmeye başlar.

Bu saydığımız bazı önemli hususlardı. Eğer restoran iç mekân tasarımlarını merak ediyorsanız sayfamızı takip edebilirsiniz.